در صورت گرم شدن موتور خودرو چه کنیم؟

در گرمای بالا به دلیل اینکه قطعات در بیشترین انبساط خود هستند سرد کردن سریع نه تنها سودی ندارد بلکه انقباض سریع آنها باعث چسبیدن رینگ ها به پیستون شده و ادامه حرکت باعث خراشهای زیادی بر روی بلوک موتور خواهد شد. از طرفی سرد و گرم شدید پیستون نیز باعث ترک خوردگی بر روی سطح پیستون خواهد شد.در مواقعی که موتور خیلی گرم شده و هیچ آب خنک کننده ای نیز همراه ندارید بلافاصله خودرو را دریک موقیعت مناسب متوقف نموده و کاپوت را بالا زده و هر سی ثانیه موتور را چند ثانیه روشن کنید و بعد خاموش نمائید. این کار را چندین مرتبه ادامه دهید تا موتور به دمای محیط اطراف خود برسد. در این حالت از چسبیدن رینگها و صدمات دیگر که ذکر شد جلوگیری خواهد شد.در صورتی که آب همراه دارید وقصد اضافه کردن به رادیاتور را دارید باید دقت بسیار زیادی انجام شود. لازم است خودرو را روشن کرده تا حرکت و پمپاژ واتر پمپ آب را به سمت بلوکه موتور هدایت کرده و از ایجاد فشار زیادی در رادیاتور خودداری نماید. برای باز کردن درب رادیاتور باید دقت لازم صورت پذیرد. پیشنهاد می شود با یک لوله و یا هر وسیله دیگر باز کردن آن را به آرامی و از فاصله حداقل یک متری انجام دهید تا در صورت وجود فشار زیاد در رادیاتور آب بسیارگرم ان به سر و صورت شما نپاشد که بسیار خطرناک است. پس از بازکردن در رادیاتور به آرامی آب را در چند مرحله به آن اضافه می کنیم و دور موتور را بالا برده تا آب سریعا گردش پیداکرده و دمای موتور را پایین بیاورد.

چند نکته را در نظر داشته باشید:

  1. توصیه میگردد در مواقعی که قصد کارواش خودروی خود را دارید حتما به موتور اجازه دهید به دمای نرمال خود رسیده و سپس نسبت به شستشوی خودرو اقدام نمائید.
  2. همیشه بالا رفتن غیر عادی آمپر حرارت موتور خودرو را جدی بگیرید.
  3. بالا رفتن خیلی سریع آمپر درجه حرات می تواند به دلیل گیرکردن ترموسات; خرابی واتر پمپ و یا تخلیه خیلی سریع آب رادیاتور به دلیل باز شدن جنتهای رادیاتور و یا نشتی شدید از رادیاتور باشد.
  4. بالا رفتن آرام اما مدام آمپر درجه حرارت نیز به دلیل کمبود آب رادیاتور ; نشتی کم آب از رادیاتور و یا جنتها و مسیرهای هدایت اب رادیاتور است.
  5. از سالم بودن درب رادیاتور مطمئن باشید چون خرابی آن باعث خروج اب در مواقعی که آب به دمای بالا می رسد می شود و مرتبا سیستم نیاز به رفع کسری آب خواهد داشت. که در دراز مدت باعث ایجاد رسوبات در جداره رادیاتور و بلوکه موتور می شود که باعث گرم کردن دائمی موتور خواهد شد و تنها راه باقیمانده ان تعویض رادیاتور و یا بازکردن ترموسات است. که باعث ایجاد مشکلات بعدی خواهد شد. البته شوینده‌هایی در بازار وجود دارد که کار شستشو را انجام می دهند که متاسفانه باعث مشکلات دیگری می شوند که در گزارش‌های بعدی به آن‌ها می‌پردازیم.

 

ارسال پاسخ