پیشگیری از استهلاک و فرسودگی ماشین

بیشتر راننده ها مکانیک های خوبی نیستند و تا وقتیکه اتومبیلشان حرکت می کند و به ظاهر سالم است، دست به آن نمی زنند. اما یک راننده مسئول، باید یک هفته در میان  وقت خود  را صرف چک کردن قسمت های مختلف ماشین  خود کند. اگر به وسایل مصرفی ماشین توجه کنید، می توانید مقدار زیادی از وقت و پول خود را پس انداز نمایید و از این گذشته مجبور نیستید هیچ هزینه ای را صرف دستمزد تعمیرات کنید.  شما به شخصه قادر به انجام کارهای مربوط به ماشین خود هستید پس با ما همراه باشید:

چک کردن باتری اتومبیل

 باتری ماشین های امروزی طوری تولید می شوند که نیاز به مراقبت چندانی ندارند. اما برای رعایت نکات ایمنی شما باید بدانید که باتری ماشین در کدام قسمت قرار گرفته است. هر چند وقت یکبار نگاهی به آن بیندازید تا اسید از آن به خارج نشود و همچنین آب رادیات آن نیز به اندازه کافی باشد. بسیاری از باتری های دارای چراغ عملکرد می باشند و در آنها رنگ های متفاوت نشان دهندهپیام های  متفاوتی هستند: آبی یعنی هیچ مشکلی وجود ندارد، قرمز یعنی باید کمی آب مقطر به آن اضافه کنید، و سفید یعنی شارژ باتری ضروری است.

ضد یخ را پر کنید

ضد یخ باعث می شود که دمای موتور اتومبیل در هر شرایط آب و هوایی، ثابت باقی بماند. همیشه از میزان دقیق ضد یخ ماشین خود اطمینان داشته باشید به این دلیل که خنک شدن بی دلیل قطعات پیچیده مکانیکی خودرو، اتومبیل را در خطر تخریب قرار می دهد.  ضد یخ را زمانی باید بریزید که موتور ماشین خنک است. زمان استفاده از آن بهتر است از یک قیف استفاده کنید تا این ماده  شیمیایی بر روی قطعات دیگر ات.مبیلتان نریزد.

تعویض فیلتر هوا

با فیلتر هوا باید با دقت بیشتری برخورد کنید. برای مثال خود شما اگر در معرض هوای آلوده قرار بگیرید و آنرا استنشاق کنید، احتمال دارد که آلرژیتان افزایش پیدا کند و ریه ها نتوانند آنچنان که باید و شاید کار خود را انجام دهند. این قضیه در مورد اتومبیل ها نیر صحت دارد. تمیز نگه داشتن فیلتر هوا به این معناست که فشار کمتری بر روی کمپرسور وارد می آید، کمپرسور مسئول خنک کردن هوای ورودی است و می تواند هوای خروجی و ورودی اتومبیل را تنظیم کند.چک کردن فیلتر هوا بیش از چند دقیقه وقت شما را نمی گیرد. این قطعه معمولاً در زیر لوله محافظ پلاستیکی که در جلوی کاپوت می باشد، قرار گرفته است.هرگز فیلتر هوای خودتان را با پیچ گوشتی برای هوا گیری بهتر سوراخ نکنید چون اولا شما دیگر فیلتر هوا را بی معنا نموده اید و عملا هوا از محلهای بدون مقاومت عبور خواهد کرد یعنی جریان اتصال کوتاه هوا ایجاد می شود و ثانیا اینکه شرکتهای سازنده فیلتر ها را طوری طراحی نموده اند که بعد از کثیف شدن نیز توان خروجی لازم برای هوای مورد نیاز ماشین را داشته باشند. برای اطلاعات دقیق تر می توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید تا نه به خودتان آسیبی برسانید و نه به اتومبیلتان.

تنظیم باد چرخ 

لاستیک های کم باد و نا متعادل نه تنها سبب می شوند که خوردو در اتوبان ها تکان داشته باشد، بلکه به مرور زمان چرخ ها را نیر ساییده کرده و از بین میبرند. زمانی که قصد خرید لاستیک دارید، باید حتما آنها را به صورت جفت خریداری نمایید؛ در اینصورت می توانید جفت نو را برای قسمت جلوی ماشین استفاده کنید، و جفت کهنه جلویی را زیر چرخ های عقب بیندازید. البته اگر یک مکانیک  به شما توصیه کرد که باید هر ۴ لاستیک ماشین خود را عوض کنید، شما موظفید تا مطابق گفته او عمل کنید. بهتر است برای چک کردن لاستیک ها، خودرو خود را نزد  یک متخصص ببرید تا این کار را از طریق اتصال به نرم افزارهای کامپیوتری برای شما انجام دهد.

ارسال پاسخ