چگونگی پیدایش اجاره خودرو

صنعت اجاره خودرو برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ در آمریکا شروع به فعالیت کرد. برای اولین بار فردی به نام جو ساندرز تصمیم گرفت که اتومبیل فورد خود را به تاجران و بازرگانان محلی و توریستها اجاره دهد. او یک کیلومتر شمار بر روی ماشین مورد علاقه اش نصب کرد و به ازای هر مایل (۱٫۵ کیلومتر) ۱۰ سنت از کسانی که اتومبیل را اجاره می‌کردند پول دریافت می‌کرد. طولی نکشید که ساندرز متوجه شد که کسب وکار پر سودی را راه اندازی کرده‌ است. شرکت اجاره خودرو ساندرز در سال ۱۹۲۵ در ۲۱ ایالت به صورت رسمی شروع به کار کرد.

یکی از رقبای ساندرز متوجه مدل منحصر به فرد اجاره خودرو ساندرز شد ؛ والتر ال جیکوبس که یکی از رقبا بود شروع به اجاره دادن خودروهای خود کرد و در سال ۱۹۲۳ درآمد جیکوبس به بیش از یک میلیون دلار در سال رسید. در نتیجه به عنوان رقیب اصلی ساندرز شناخته شد.

در اواسط دهه ۱۹۲۰ جان هرتز (صاحب شرکت Yellow Cab در شیکاگو) شرکت اجاره خودروی جیکوبس را خریداری کرد. سپس در انگلستان، شرکت اجاره خودرو با نام Godfrey Davis در سال ۱۹۲۰ ایجاد شد و توسط Europcar در سال ۱۹۸۱خریداری شد.

جنگ جهانی دوم و تأثیر آن بر صنعت اجاره خودر

با آغاز جنگ جهانی دوم و با توسعه سیستم ریلی کشور، تقاضای اجاره اتومبیل در آمریکا با رشد قابل توجهی مواجه شد. شرکت توسعه راه‌آهن با شرکت‌های اجاره خودرو همکاری کردند و در ایستگاه‌های راه‌آهن غرفه‌هایی را به اجاره خودرو اختصاص دادند. بعد از جنگ جهانی دوم صنعت اجاره خودرو به رشد خود ادامه داد. با رشد خطوط هوایی نیاز به اجاره خودرو نیز بیشتر شد. به همین دلیل شرکت‌های کرایه اتومبیل در فرودگاه‌ها نیز محل هایی را برای اجاره خودرو در نظر گرفتند. در سال ۱۹۴۶ آقای وارن آیویس سیستم اجاره خودروی خود را با ۳ اتومبیل آغاز کرد. بر خلاف سایر شرکت‌ها که فقط بر روی اجاره خودرو در مراکز شهر متمرکز بودند آیویس تمام تلاش خود را برای ایجاد خدمات اجاره خودرو در فرودگاه‌ها معطوف کرد. آیویس برای رشد کسب و کار خود با خطوط هوایی نیز شروع به مذاکره کرد.

ارسال پاسخ