طرح زوج و فرد جدید چگونه است؟

 از اوایل تابستان سال ۱۳۹۸ طرحی جدیدی در مورد تردد خودروها در محدوده ترافیک تهران به گوش می خورد که دانستن شرایط آن ، چگونگی ثبت نام در سایت و شرایط و محدوده طرح…  برای رانندگان خودرو بخصوص رانندگان آژانس ها و تاکسی های اینترنتی بسیار ضروری است
مهم‌ترین نکته این است که دیگر طرحی به نام زوج و فرد وجود ندارد و تمام قوانین این طرح نیز تغییراتی پیدا کرده است. تنها چیزی که در طرح تابستانه آلودگی هوا تغییر نکرده محدوده طرح ترافیک زوج فرد می باشد. این طرح از اول تیر جایگزین طرح زوج و فرد 14 ساله شده است. اما این طرح به باب میل خیلی از افراد نیست و مورد نقد بسیاری قرار گرفته است.

طرح زوج و فرد جدید چگونه است؟


در طرح جدید کنترل آلودگی ها دوربین های راهنمایی و رانندگی پلاک هایی را که در سامانه تهران من  ثبت‌نام کرده اند، جریمه نخواهد کرد. در این طرح دیگر پلاک های فرد و یا زوج بودن خودروها مهم نمی باشد و خودرو ها با توجه به طرح جدید کنترل می شوند.  خودورهایی با پلاک های تهران پس از ثبت نام در سامانه تهران من می تواند  20 روز در هر فصل سال و خودروهایی با پلاک‌های شهرستان ها 15 روز اجازه تردد دارند.

در طرح ترافیک آلودگی هوا افرادی که ساکن شهر  تهران هستند می توانند هر سال ۸۰ روز در این محدوده تردد کنند. اما اگر فردی در این سامانه ثبت نام نکرده باشد اجاره عبور در محدوده را نداشته و دوربین های راهنمایی و رانندگی خودرو فرد را جریمه خواهد کرد. این نکته قابل توجه است که این ۲۰ روز قابل ذخیر به ماه بعد نخواهد بود.


شرایط طرح کنترل آلودگی هوا


بر اساس اعلام سازمان حمل و نقل شهری تهران در طرح جدید هر خودرو دیگر فارغ از فرد و یا زوج بودنش، از شنبه تا پنج هر هفته به مدت ۲۰ روز در هر فصل حق تردد رایگان در محدوده طرح زوج و فرد قدیم را دارد. این مزیت برای خودروهایی با پلاک شهرستان ها نیز ۱۵ روز در هر فصل می باشد. اما پس از اتمام این مدت خودروها باید برای تردد در محدود عوارض پرداخت کنند.

در طرح کنترل آلودگی هوا  اگر شما بخواهید بیشتر از این ۲۰ روز در محدود تردد کنید باید مبلغ عوارضی معادل نصف هزینه طرح زوج و فرد، یعنی مبلغی بین هفت تا ۲۰ هزار تومان پرداخت کنید.  در این طرح شرایطی وجود دارد که به این صورت می باشد: اگر تردد در ساعات بین روز باشد، هزینه طرح ارزانتر از ساعت اوج صبح و عصر خواهد بود.
  برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر و هیبریدی نیز، تخفیف ویژه ای در نظر گرفته شده که نسبت به طرح قبلی ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

طبق گفته شورای ترافیک تهران روزهای پنج شنبه طرح ترافیک تا ساعت ۱۳ اجرا نمی شود ، اما طرح کنترل آلودگی هوا برقرار است و اگر کسی وارد این محدود شود از سهمیه ۲۰ روز آن کم می شود.

طرح آلودگی هوا از چه زمانی آغاز می شود؟

این طرح از اول تیر  ۹۸ با نام طرح کنترل آلودگی هوا آغاز شده و با استقبال خوب هم وطنان عزیزمان روبه رو بوده است . زمان تردد محدود طرح در روزهای پنج شنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ و در روزهای عادی نیز از ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ می باشد. 

تفاوت طرح زوج و فرد با طرح آلودگی هوا

  • در طرح زوج و فرد تردد خودورها بر اساس زوج و یا فرد بودن پلاک  امکان داشتند اما در طرح آلودگی هوا کلیه خودروها می توانند ۲۰ روز در هر فصل بدون در نظر گرفتن پلاک خودرو در محدوده طرح ترافیک تردد کنند.
  • در طرح زوج و یا فرد تعداد تردد در هر فصل ۴۵ روز بود اما در طرح جدید ۲۰ روز در هر فصل می باشد.

ارسال پاسخ