معایب و مزایای مکمل های سوخت

مکمل های مصرف سوخت، فرآورده های سوختی هستند که در جایگاه های عرضه سوخت به صورت قرص یا محلول به فروش می رسند. در این مقاله سعی کرده ایم مزایا و معایب استفاده از مکمل های سوخت را جمع آوری کنیم تا بتوانید از این مکمل ها آگاهانه تر استفاده کنید:

با توجه به اینکه خودروی شما به چه سوختی نیاز دارد یا کیفیت سوخت مصرفی شما چگونه است می توانید به سراغ مکمل ها بروید. با توجه به اینکه بنزین سوپر بیشتر نیازهای خودروهای مدرن را برآورده می کند معمولا نیازی به مکمل وجود نخواهد داشت. قبل از استفاده از مکمل ها حتما دفترچه راهنمای خودرو را چک کنید و ببینید سازنده خودرو ، بنزین با چه اکتانی را توصیه کرده است.

مزایای استفاده از مکمل سوخت

براساس وعده تولید کنندگان این مکمل‌ها، استفاده از این محصولات مزایای زیادی دارد که برای مثال به چند مورد آن اشاره می کنیم:

  • تمیز شدن سیستم انژکتور و حذف آب از سیستم سوخت‌رسانی
  • برای بهبود عملکرد کاتالیزور خودرو
  • بهبود عملکرد سیستم اگزوز
  • مصرف سوخت بهینه‌ تر
  • کاهش انتشار گازهای سمی
  • افزایش عمر مفید موتور خودرو
  • مکمل سوخت را برای جلوگیری از یخ زدن گازوئیل نیزاستفاده می کنند. این کار از انسداد سیستم سوخت‌رسانی نیز جلوگیری می‌کند.

معایب استفاده از مکمل سوخت

اما بنا به گفته کارشناسان  کارایی مکمل‌ها مطابق با ادعای سازندگان آن‌ها نیست. اگر مصرف مکمل های بنزین را از خودرویی که صفر است و تا کنون هیچ مسافتی را طی نکرده آغاز کنید، مشکلی برای خودروی شما پیش نمی آید، اما اگر همین مکمل ها را در خودرویی که مثلا ۵ سال کار کرده و هیچ گاه هیچ مکملی هم به خود ندیده است استفاده کنید، خودرو دچار مشکل می شود.

نه تنها سازمان استاندارد و ستاد بهینه سازی مصرف سوخت استفاده از مکمل ها را توصیه نمی کنند؛ بلکه خودروسازان نیز در اطلاعیه های مختلف به مشتریان خود توصیه می کنند که اضافه کردن انواع مکمل بنزین، شوینده انژکتور، روغن بنزین و تقویت کننده اکتان در هیچ کدام از محصولات تولیدیشان استفاده نکنند و در این اطلاعیه ها آمده است که مصرف مواد نامبرده علاوه بر لغو گارانتی خودرو، احتمال غیر ایمن ساختن خودرو به ویژه اجزای سوخت رسانی را نیز موجب می شود.

مورد دیگر اینکه استفاده از مکمل ها از نظر اقتصادی مقرون بصرفه نیست در حقیقت هزینه‌ای که برای مکمل اکتان بنزین پرداخت می‌شود برابر با پول بنزینی است که به گفته تولیدکنندگان صرفه‌جویی می‌شود و این یکی از مضرات مکمل بنزین است. در حقیقت بهترین مکمل اکتان بنزین در دنیا نیز هزینه‌ای بیشتر از پولی که در مصرف بنزین صرفه‌جویی می‌شود را از راننده طلب می‌کند.

پس بهتر است به جای خریداری مکمل سوخت سعی کنید از بنزین با کیفیت استفاده کنید.

ارسال پاسخ