نکات فنی خودرو

در گرمای بالا به دلیل اینکه قطعات در بیشترین انبساط خود هستند سرد کردن سریع نه تنها سودی ندارد بلکه انقباض سریع آنها باعث چسبیدن رینگها به پیستون شده و ادامه حرکت باعث خراشهای زیادی بر روی بلوک موتور خواهد شد. از طرفی سرما و گرما شدید پیستون نیز باعث ترک خوردگی بر روی سطح پیستون خواهد شد.

توصیه میگردد در مواقعی که قصد کارواش خودروی خود را دارید حتما به موتور اجازه دهید به دمای نرمال خود رسیده و سپس نسبت به شستشوی خودرو اقدام نمائید.

همیشه بالا رفتن غیر عادی آمپر حرارت موتور خودرو را جدی بگیرید.

بالا رفتن خیلی سریع آمپر درجه حرات می تواند به دلیل گیرکردن ترموسات; خرابی واتر پمپ و یا تخلیه خیلی سریع آب رادیاتور به دلیل باز شدن جنتهای رادیاتور و یا نشتی شدید از رادیاتور باشد.

بالا رفتن آرام اما مدام آمپر درجه حرارت نیز به دلیل کمبود آب رادیاتور ; نشتی کم آب از رادیاتور و یا جنتها و مسیرهای هدایت اب رادیاتور است.

از سالم بودن درب رادیاتور مطمئن باشید چون خرابی آن باعث خروج اب در مواقعی که آب به دمای بالا می رسد می شود و مرتبا سیستم نیاز به رفع کسری آب خواهد داشت. که در دراز مدت باعث ایجاد رسوبات در جداره رادیاتور و بلوکه موتور می شود که باعث گرم کردن دائمی موتور خواهد شد و تنها راه باقیمانده ان تعویض رادیاتور و یا بازکردن ترموسات است. که باعث ایجاد مشکلات بعدی خواهد شد. البته شوینده‌هایی در بازار وجود دارد که کار شستشو را انجام می دهند که متاسفانه باعث مشکلات دیگری می شوند که در گزارش‌های بعدی به آن‌ها می‌پردازیم

تکان خوردن و لرزش در هنگام رانندگی در یک خودرو می تواند بر اثر مشکل در استارت، کمک فنرها، یا ساییدگی تایرهاو… باشد. با چک کردن باد تایرها ابهام زدایی را شروع کنید.

سیستم فنربندی خودرو در حین رانندگی می تواند پر از تکان و لرزش و آزار دهنده باشد. این مهم است که به یاد داشته باشید، اصطلاح فنربندی در خودرو بسیار گسترده است و می تواند نشان دهنده ی مشکلات بسیاری در خودرو باشد.

کمک فنرها به طور معمول اولین مواردی هستند که به عنوان مشکل و دلیلی برای ایجاد تکان در خودرو شناخته می شوند. در صورتی که این مشکلی در بیشتر مواقع به دلیل از دست دادن شکل تایرها و گرد نبودن آنها، وجود مشکل در رینگ یا بالانس نبودن تایرها و دلایل بسیاری دیگر به وجود می آید.

گاهی اوقات لرزش خودرو تنها در قسمت فرمان احساس می‌شود، در این حالت تنها موردی که می‌توان به آن شک کرد، تنظیم نبودن چرخ‌ها است. تشخیص و رفع این مشکل می‌تواند از روشهای زیر انجام شود:

۱-از محکم بودن مهره‌های چرخ‌ها مطمئن شوید.

۲-گاهی نیاز است که بلبرینگ چرخ‌ها را تعویض کرد. اما در اکثر خودروهای امروزی کمتر دیده می‌شود که بلبرینگ‌ها دچار مشکل شوند؛ اما همانطور که می‌دانید هر قطعه‌ای بر اثر کارکرد و فشار زیاد مستهلک شده و باعث بروز مشکل خواهد شد.

۳- از موارد دیگر، می‌توان به وجود نا‌صافی در رینگ‌ها اشاره کرد.

۴- سیبک‌ها از دیگر قطعاتی هستند که نقش بسیار مهمی را در روان حرکت کردن خودرو ایفا می‌کنند، بنابراین اگر نیاز به تعویض دارند در انجام این کار تنبلی نکنید!

وجود مشکل در سیستم ترمز

آیا تا بحال لرزش خودرو را بهنگام فشار دادن پدال ترمز حس کرده‌اید؟ اگر جواب مثبت است باید گفت که سیستم ترمز خودوری شما به خصوص دیسک آن مشکل اصلی این مساله است. دیسک می‌تواند بر اثر ترمز زیاد که حرارت زیادی تولید می‌شود، تغییر شکل دهد. همچنین خوردگی در سطح دیسک ترمز از دیگر مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد. به دلیل ناصاف بودن سطح دیسک، لنت به درستی بر روی دیسک قرار نمی‌گیرد که نتیجه آن بوجود آمدن لرزش در خودرو است. اگر نمی‌توانید خودتان موارد بالا را بازبینی کنید، از یک تعمیرکار متخصص ترمز اتومبیل کمک بگیرید تا شما را از وضعیت ترمز خودرویتان مطلع سازد.

ارسال پاسخ